innovation-1_tcm2153-151126

Yenilikler yapıyoruz

Yenilikler yapıyoruz.

Yeni keşifler yeni teknolojilere, yeni teknolojiler yeni ürünlere dönüşüyor ve size daha iyi bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Düşünüyoruz, keşfediyoruz, uyguluyoruz Üretiyoruz.

Yenilikçilik yaptığımız bir şey değil. 1898 yılından bu yana kim olduğumuzla ilgili bir şey.

Üretim kültürümüz bize markamızdan (adımızı vulkanizasyon işleminin mucidi Charles Goodyear’dan alıyoruz), yaklaşık 69.000 çalışanı, tüm dünyada 22 ülkede 52 üretim tesisi ve 21 milyar USD yıllık satış geliri* ile dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri yapan mükemmellik ününe kadar her şeyi sağladı.

*Yıllık satış rakamı 2012 içindir.

Ulcay ?zkimteks

Biz oradaydık

Goodyear Research’te bilim insanlarımız bugünün araştırmalarına yön veren ilham kaynağı olarak keşif, tasarım ve üretimde 100 yılı aşkın yenilikçilik tecrübesinden yararlanmaktan gurur duyuyor.

Otomobil çağının başlangıcından uzaya seyahatin parlak günlerine kadar ulaşım tarihinin pek çok dönüm noktasına bakıp şunu söyleyebiliriz:

Biz oradaydık.

 • Dünyanın ilk seri üretim otomobili olan Model T Ford 1908 yılında üretim hattından çıktığında, üzerinde Goodyear lastikleri vardı.
 • Biz her zaman bir otomobil lastiği üreticisi olmaktan öteye gittik:1909 yılında ilk pnömatik uçak lastiğini ürettik ve 1983 yılında ticari uçaklar için ilk radyal lastiği ürettik.
 • Hızlı gitmeyi seviyoruz: 600 mil/s hız rekorunu kıran ilk araç Goodyear lastiklerle bu rekoru kırdı (1965). Formula 1 ekipleri ve üreticileriyle uzun zamandır birlikte çalışıyoruz ve yarışları kazanan otomobiller Goodyear lastikleriyle yarışıyor.

Lastiklerimiz aya çıkan ilk lastikler oldu. 1970 Apollo 14 uzay aracı Goodyear’ın XLT lastiklerine sahipti.
İlklere imza atma geleneğimiz var: İlk arazi lastikleri (Rut-Proof – 1921); lastik patladıktan sonra aracın kullanılmaya devam edilmesini sağlayan ilk lastikler (Lifeguard – 1934); ıslak koşullar için seri üretimi yapılan ilk lastikler (Aquatred – 1991) ve çok daha fazlası.
BioTred Mısır bazlı bileşenin 2001 yılında kullanıma sunulmasından, AB lastik endeksi sisteminin geliştirilmesindeki lider rolümüze ve yenilenebilir biyokütle lastikle ilgili mevcut çalışmamıza kadar yeşil düşünüyoruz.
Goodyear’ın yenilikçilik geçmişi hakkında daha fazla bilgi alın

innovation-3_tcm2153-151132

Zirvede ve lastikten daha fazlası

Ancak yenilikçilik kültürümüz tarih kitaplarıyla sınırlı değildir. Bugün Goodyear Research mühendislerimizin ve bilim insanlarımızın dünya genelindeki ekiplerinin çalışmalarında, sadece kauçuk ve polimer biliminin en ön saflarında değil aynı zamanda bilgisayar, fizik ve matematik gibi çeşitli alanlarda da yaşıyor.

Araştırmacılarımız binlerce patentten sorumludur. İcatlarımız ve yeniliklerimiz sadece lastiklerde değil, aynı zamanda yapışkanlar, gıda ambalajları ve hatta ambalajları ve hatta yapay kalpleri kapsayan alanlarda da kullanılmaktadır.

 • Goodyear Research, polimerler alanında Nobel ödülü sahibi Paul Flory için bir okul oldu.
 • İki araştırma ortağı, muhteşem yeniliklere imza atan bilim insanları ve mühendisleri onurlandıran Amerika Kimya Derneği’nin en üst düzey ödülü olan Goodyear Madalyası’na layık görüldüler.

innovation-4_tcm2153-151128

Daha iyi sürüş için daha iyi teknolojiler

En iyi yaptığımız işten, günümüz sürücüsünün ihtiyaçları için akıllıca yeni lastik teknolojileri geliştirmekten asla vazgeçmedik. En zorlayıcı sürüş koşullarında mükemmel performans sağlayan lastiklerden, yakıt masraflarınızı azaltmanızı sağlayan uzun ömürlü lastiklere kadar, yaptığımız her işte önceliğimiz sürücüdür.

Goodyear Yenilikçi Teknolojilerimiz aşağıdakileri kapsar:

 • RunOnFlat kendinden destekli lastikler (2005) lastik patladıktan sonra bile yola devam etmenizi sağlar.
 • ActiveCornerGrip (Aktif Viraj Kavrama) ve ActiveBraking (Aktif Frenleme)(2007) teknolojileri sert frenleme ve viraj alma sırasında daha iyi yol tutuşu sağlar.
 • SmartWear (Akıllı Aşınma) teknolojisi (2008) lastik aşındıkça yeni kanallar ve bileşenler ortaya çıkararak, lastik ömrü boyunca daha iyi suda kızaklama direnci sağlar.
 • Patentli 3D-BIS (Üç Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi) teknolojisi lastik sertliği ve stabilitesini yükseltir (2011).
 • EfficientGrip Performance teknolojisi, performanstan taviz vermeden yakıt tüketimini azaltmak için dönüş direncini düşürür; ıslak zeminde kavrama için A etiket değerine sahiptir** (2013)
 • Daha fazla benzersiz Goodyear Yenilikçi Teknolojisini keşfedin

**A sınıfı ıslak zeminde kavrama değeri, belirli ebatlar için farklılık gösterir.

innovation-5_tcm2153-151129

Geleceğe

Çalışma devam ediyor.

Goodyear Research bilim insanları, sadece yüksek performanslı lastiklerin geliştirilmesini bir öncelik haline getirmeyen, aynı zamanda kaynakların azaldığı bir dünyada sorumlu üretim ihtiyacını da yansıtan bir geleceğe bugünden odaklanarak yenilikler geliştirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda, yeni lastik satın alırken sürücülerin bilinçli tercihte bulunmasına imkan tanıyan AB lastik etiketi yönergesinin geliştirilmesinde Avrupa Birliği ile yakın işbirliği içinde çalıştık.

Daha çevre dostu ürünler üzerinde de yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Yenilenebilir biyokütleden üretilen bir lastik olan BioIsoprene™ konsept lastik Kopenhag’da düzenlenen 2012 İklim Konferansı’nda tanıtıldı.

.

Yenilikler yapıyoruz.

Her zaman yaptığımız gibi.

Her zaman yapacağımız gibi.